Сальваторе Дель Ґаудіо, доктор філософії, професор кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства, Інститут філології, Київський університет ім. Бориса Грінченка, Стипендіат фонду фон Гумбольдта, Інститут славістики, Ґрейфсвальдський університет, Німеччина
вул. Тимошенка, 13 Б, м. Київ, 04212
E-mail: s.delgaudio@kubg.edu.ua; sadega@hotmail.com
https://orcid.org/0000-0002-8441-749X
Рубрика: Дослідження
Мова статті: англійська
Анотація: Лінгвістичний опис говірки с. Задеріївки колишнього Ріпкинського району Чернігівської області заповнює невеликий сегмент ґрунтовного дослідження, присвяченого вивченню місцевих говірок, якими розмовляють жителі крайньої північно-західної частини Чернігівщини. Ці говірки, відповідно до загальноприйнятої класифікації, належать до північно-східного (або східно-поліського) діалектного масиву і також відомі як «перехідні з української до білоруської мови». Через переважно описовий характер цієї розвідки, деякі теоретичні й дискусійні питання залишаймо поза увагою.
У вступних розділах викладено найголовніші геоісторичні факти про село й застосовану методологію для збору діалектних даних. Дослідження зосереджено на описі суттєвих діалектних особливостей. Аналіз здійснено на основі звичайних лінгвістичних рівнів: фонетико-фонологічного, меншою мірою словотвірного, морфологічного, синтаксичного і лексичного.
Факт, що с. Задеріївка скартографовано в Атласі української мови (населений пункт 65), сприяє подальшому порівнянню з іншими місцевими варіантами та є важливим чинником для виявлення більш сучасних тенденцій та можливих латентних змін у дослідженому ареалі.
Мета дослідження полягає у збільшені вже наявних фактичних матеріалів і, водночас, у сприянні подальших теоретичних міркувань про характеристику й походження пограничних діалектів.
Ключові слова: східнословʼянська діалектологія, північноукраїнські (східно-поліські) говори, Задеріївка, говірка, пограничні діалекти